Як готувати і подавати каву

Як ми вже знаємо, існують найрізноманітніші способи приготування кавового напою. Який же краще? Китайцям і японцям приписують приготування ідеальної чаю. А хто готує ідеальний кави?


Надамо слово польському сатирикові Арнольду Мостовича: «... У наших кафе подають каву і по-ірландськи, і по-віденськи, і по-італійськи, і по-бразильськи. Але це завжди означає, що ви п'єте один кави - кава по-варшавський, хоча такої назви у нас не існує.
Втім, як-то в Москві мені запропонували спробувати каву по-варшавський - зі збитими вершками. Я впевнений, що це була кава по-віденськи, який, між нами, невідомий ні у Варшаві, ні в Відні. У холодному вигляді у Франції, він називається «кава по-льежски» - по імені міста Льєж в Бельгії, де такої кави не знають ».


В одній з американських газет був опублікований рецепт кави по-російськи: у великій чашці з'єднати дві з половиною чайні ложки розчинної кави і одну ложку шоколадного сиропу. Змішати з 3/4 чашки гарячого молока. Перемішати до повного розчинення кави і покласти зверху збиті вершки. Прикрасити шоколадними стружками. Судіть самі, наскільки це кава по-російськи, проте рецепт зовсім не поганий і варто їм скористатися.


У різних країнах існують свої власні традиції і звичаї. В Австралії офіціант в кафе обов'язково уточнить у відвідувача, подати йому чорний або білий кави. Білим в цій країні називають каву з молоком. А ось як п'ють каву в Еквадорі: «Кафе, де ми сіли за столиком, було тут же на площі, за рогом. Маленька кімнатка, підлога якої від тротуару не відокремлює нічого - не було навіть порога. Чотири столика і стійка - ось і все кафе.


Перед нами поставили дві чашки крутого окропу. У них ми налили густий, холодної, найміцнішою «заварки» зі скляного графинчика, що стояв тут же, і отримали те, що в Еквадорі називають чашкою кави ». У ЙАР в сім'ї, де народжується дитина, готують частування і, перш за все, кава з додаванням кардамону. У деяких країнах на знак жалоби в каву не кладуть цукор, а ось за весільним столом кава повинна бути обов'язково дуже солодким.


Приготування кави в аравійських країнах є церемонією, ритуалом, священнодійством. У деяких місцях Аравії, особливо в бедуїнських наметах, приготування кави стало урочистій і важливим обов'язком, яку господар виконує особисто сам ... Арабська кави подається в невеликий чашечці без ручки і ні в якому разі не підсолоджується ... Араб завжди повинен тримати свою маленьку чашечку вказівним і великим пальцем правої руки.


Ось як приблизно виглядає кавова церемонія у арабів. Схрестивши ноги, гості сідають в наметі на чоловічій половині. Розмовляти про справи не дозволяється, поки гостей не пригостять кавою. Приносять верблюжий послід, лучину для розпалювання, воду в козячому бурдюки. Коли в осередку згаснуть язики полум'я, господар кидає жменю зелених кавових зерен на металевий лист або в більшу ложку і, безперервно помішуючи, підсмажує зерна, які потім пересипає в совок для охолодження. З невеликого кофейника в інший переливає вчорашній кави,

додає води і ставить на вогонь. Кавові зерна господар засинає в металеву ступку і не просто товче їх, а в певному ритмі вистукує нехитру мелодію. Гості насолоджуються звуками і захоплюються мистецтвом господаря.


Так триває хвилин п'ять - сім. Коли кавник закипить, в нього обережно засипається кавовий порошок і нагрів повторюється до трьох разів. У ступці товчеться кардамон, додається до кави, і напій переливається в кавник з широким носиком. Цей носик затикають шматочком пальмових волокон для фільтрації напою. Першим пробує каву господар, показуючи тим самим, що кава не отруєний, потім наливають головному гостю і по порядку всім іншим. Коли гості подякують господаря, починається розмова.


Будемо вважати, що ви готові до того, щоб приготувати смачний кавовий напій. Власне, ніяких особливих секретів у цій справі немає, але деякі тонкощі все ж існують.
Успіх залежить тільки від вас, вашого досвіду, смаку і, зрозуміло, старанності. Бальзак тільки не лінувався обійти весь Париж, щоб купити найзапашніший, найулюбленіший їм сорт кави.


Кавові зерна обов'язково повинні бути свіжообсмаженої. Ступінь обсмажування вибирається залежно від того, наскільки вам до душі гіркуватий присмак кавового напою. Тривале зберігання обсмажених зерен сильно погіршує як смак, так і аромат кави. Обсмажувати кавові зерна в домашніх умовах важко, тому краще частіше купувати вже обсмажені зерна в спеціалізованих магазинах.


Помел зерен дуже важливий для отримання кави високої якості. Ступінь помелу визначається способом, який ви обрали для приготування напою. Якщо помел здійснюється вдома, постарайтеся попередньо встановити умови, які відповідають даному типу кофейника або кавоварки (кількість кави, що засипається в млин, тривалість помелу). Пам'ятайте, що після помелу кави втрачає аромат не по днях, а по годинах. Не робіть великих запасів меленої кави, не лінуйтеся зайвий раз змолоти зерна або придбати свіжу каву в магазині. Не забувайте і про те, що від ступеня помелу залежить час екстракції.


Кількість кавового порошку на одну порцію визначається відповідною рецептурою. Найкраще дотримуватися встановлених норм - не більш 1-2 чайних ложок кавового порошку на чашку води. Якщо ж сказати більш точно, то фахівці з кави рекомендують 10-12г кавового порошку на чашку води (180 см3), а для кави подвійної фортеці така ж кількість порошку на 90 см3 води. При недостатній кількості кави напій не буде смачним і ароматним. Надмірне ж кількість порошку дасть занадто високий вміст кофеїну в напої, що шкідливо для здоров'я, та й не особливо смачно. Нагадаємо ще раз: після того як ви обрали якийсь певний спосіб приготування кави, суворо дотримуйтеся заданого ступеня помелу, сталості співвідношення кількостей кавового порошку і часу екстракції.


Вода не менш, ніж сама кава, важливий компонент напою. Для приготування кави потрібна абсолютно чиста, свіжа вода, яка не містить ніяких запахів (гниль, хлорне вапно і т. П.). Вода не повинна бути каламутною. Якщо вода надмірно хлорована, її необхідно витримати кілька годин у відкритому посуді. Вода не повинна бути ні занадто жорсткою, ні занадто м'якою (зокрема, вода від снігу або льоду). Якщо у воді міститься багато солей, кава буде несмачним. Жорсткість води виражають в міліграм - еквівалентах на літр. Жорсткість до 4 мг-екв - м'яка вода, від 4 до 8 мг-екв - середньої жорсткості. Понад 8 мг-екв вода є занадто жорсткою для приготування кави (як, втім, і чаю). Краща вода джерельна, вода з швидких річок з кам'янисто-піщаним дном, проточна вода з льодовикових озер. Якщо вода надмірно жорстка, доцільно її відстоювати перед вживанням.


Температура води під час екстракції повинна бути близько точки кипіння. Вода кипить при температурі 100 ° С. Кипіння проходить три стадії. Перша - проскакування з дна кофейника бульбашок і поява їх на стінках. Друга стадія - побіління води, кипіння «білим ключем». І, нарешті, інтенсивне нуртування. Перекипіла вода гірше для приготування кави або чаю, треба користуватися водою в другій стадії кипіння. Стадії кипіння можна визначити за звуком: тонкий свист на першій, потім гудіння бджолиного рою і хаотичний гул на третій стадії. Під час екстракції вода не повинна кипіти. Нагадаємо знову - кава не варять, а заварюють. Поклавши кавовий порошок в кавник або джезву, негайно вимикайте підігрів або знімайте кавник з вогню при перших ознаках закипання.


Температура кави повинна бути достатньо високою. Для того щоб він не остигав дуже швидко, попередньо обполосніть кавник гарячою водою. Тільки що приготований кави негайно подають до столу. Кожен сам визначить потрібну температуру напою. Розігрівати холодну каву неприпустимо.


Кавоварка - вельми істотна деталь при приготуванні кави. Запам'ятайте: і ультрамодна, і. найпростіша кавоварка вимагають уважного догляду. Всі подробиці ви знайдете в заводській інструкції. Ми обмежимося декількома загальними порадами.


Тільки що куплену кавоварку вимийте спочатку гарячою водою, а потім - водою, насиченою кави. Як хорошу трубку, кавоварку потрібно спочатку «обкурити». Вилийте одну - дві перші порції кави, які, можливо, будуть мати неприємний запах, і лише після цього починайте користуватися кавоваркою.


Сервіровка столу також має важливе значення, Якщо вірити журналам, то в процедурі подачі чашки чаю англійській королеві в Букінгемському палаці беруть участь сім чоловік. Звичайно, правий був Остап Бендер, який стверджував, що не треба робити з їжі культу. І якщо не впадати в крайнощі, то розумна середина буде полягати в тому, що чашка кави, подана на стіл вміло, і, можливо, кілька урочисто, завжди здасться смачніше і анітрохи не зашкодить щирості застільної бесіди і гарному настрою.


Едуард Багрицький висловив свої почуття в наступних рядках:
О, кава солодкий, і ти, мигдаль сухий!
На білих столиках розставлені чашки ...
Кава наливають в маленькі кавові чашечки. Гірше, якщо це чайні чашки, і зовсім погано, якщо кава подають у великих кухлях. Зрозуміло, мова йде про міцне чорному кави. Кава з молоком можна налити і в чайні чашки.


Прийнято подавати до столу кави саме в тій посудині, в якому він приготований. Якщо з яких-небудь причин це неможливо, то кава переливають в інший посуд. За чашкам кави розливають тут же, за столом. Не треба наповнювати все чашки відразу. Наповнивши одну, передайте її гостю, Постарайтеся зробити це так, щоб не стурбувати його і вже, звичайно, не змушуйте його вставати.


Краще кавові чашки ставити на блюдця. Це зручно і для того, хто подає чашку, і для того, хто бере її. І хоча ви захоплені розмовою, рекомендується пам'ятати, що порожню чашку слід поставити знову на блюдце, а не на будь-який вільний місце. Не треба також вважати кавове блюдце попільничкою.