Кава в житті людини

Чашка кави в своєму розпорядженні до дружньої бесіди. Кафе існують не тільки для того, щоб там можна було що-небудь поїсти і випити. Кафе, перш за все, завжди були своєрідними клубами, де люди збиралися, щоб поговорити, посперечатися, обмінятися новинами.

Кажуть, що якийсь італієць намагався з історії кафе простежити розвиток духовного життя в своїй країні. Дійсно, кафе зіграли чималу роль в духовному і політичному розвитку європейського суспільства.


Вони ставали центрами суспільної, ділової, політичної та артистичного життя. Побоюючись прогресивних політичних течій, англійський король Карл II 1675 р забороняє відкриття кав'ярень. Однак суспільне обурення виявилося настільки великим, що заборона проіснував всього 11 днів.


Англійські студенти засновують «Оксфордський кавовий клуб», що з'явився зародком Королівського наукового товариства. Відоме морське страхове товариство виникло в кінці XVII ст. в одному з кафе на Тауер-стріт, утримувачем якого був Едвард Ллойд і де збиралися стра-ховщікі.


До 1689 р кави в Парижі продавався в вуличних наметах. Франсуа Прокоп, який мав королівську ліцензію на продаж прохолодних напоїв, додав до них каву і відкрив кафе «Прокоп». Воно влаштувалося навпаки нової будівлі Комеді Франсез і стало місцем зустрічей акторів, письменників і музикантів XVIII в.


Кафе «Прокоп» відвідував Вольтер, любив суміш кави з шоколадом. Коли два століття тому кафе «Прокоп» закрилося, столик і стілець, якими постійно користувався Вольтер, були збережені в якості історичної реліквії. Постійними відвідувачами кафе були Ж. Ж. Руссо і П. Бомарше. Під час французької революції в кафе «Прокоп» можна було почути мови Марата, Робесп'єра, Дантона. Нікому не відомий офіцер, Наполеон Бонапарт, приходив сюди грати в шахи і одного разу був змушений залишити в заставу свій капелюх, не маючи достатній-ний суми, щоб розплатитися за рахунком.


У 1718 т. Поблизу Пале-Руаль відкрилося кафе «Де ла Режанс», список почесних відвідувачів якого може дати повніше уявлення про історію французького мистецтва. Свої кращі партії тут грав великий шахіст Франсуа Філідор. Знавцем кави і, звичайно, постійним відвідувачем кафе був В. Гюго. Постійно в кафе бували Теофіл Готьє і Дюк де Рішельє. Д. Дідро працював тут над своєю «Енциклопедією».


У липні 1789 року всі кафе навколо Пале-Руаяль були переповнені натовпами парижан, які слухали ораторам, що критикували уряд. Стоячи на одному із столиків кафе, полум'яну промову виголосив Каміль Демулен. Через два дні впала Бастилія.
Знамените італійське кафе «Флоріан» було відкрито в 1720 р, воно дотепер існує в Венеції. Перший його господар, Флоріан Францісконі, був для своїх клієнтів довіреною особою, сватом, поштмейстером і, природно, джерелом останніх пліток.


Залишили в історії свій слід міланські кафе, в яких збиралися змовники і готувався грунт для повстання проти австрійського панування.
У Відні в XVIII в. журналісти і письменники збиралися в «Цайтунг-доктор». У 1839 р в місті було 80 кафе, 50 з них функціонували в передмістях.
Безліч кафе відкривається в Америці - в Нью-Йорку, Бостоні, Балтіморі. Купецьке кафе в Нью-Йорку стало резиденцією уряду в перші дні американської революції.


У 30-х роках минулого століття в Москві, там, де стоїть зараз будівля готелю «Москва», відкрилася знаменита кав'ярня Пєчкіна. У п'яти кімнатах, де був більярд, стояли столи зі свіжими газетами і журналами, щодня збиралися відомі письменники, артисти, музиканти, художники. Тут бували В. Г. Бєлінський, А. И. Герцен, Т. Н. Грановський, М. А. Бакунін, М. С. Щепкін, П. С. Мочалов, А. Н. Островський та інші видатні діячі російської культури. А. Ф. Писемський писав про цю кав'ярні: «Самое розумне і острословное місце в Москві», а поет А. А. Фет згадував: «Хто знає, скільки кав'ярня Пєчкіна рознесла по Русі істинної любові до науки і мистецтва». Кав'ярня ця описана в книзі В. Вонлярскго «Магістр», вона послужила А. Н. Островському «прообразом» трактиру в третій дії п'єси «Прибуткове місце».


В одній кореспонденції з Будапешта в газету «Известия» розповідалося про книгу, в написанні якої брали участь видатні угорські письменники, журналісти та митці. Книга присвячувалася сімдесятиріччя кафе «Хунгарія» - того самого кафе, де люди, які написали цю книгу, свого часу працювали, вели нескінченні суперечки, ділилися один з одним творчими задумами. Тут народжувалися ідеї нових творів, сюжети картин, писалися статті та романи.

Саме в це кафе, де нині до столиків прикріплені невеликі меморіальні дошки з іменами відвідували його відомих діячів культури, прибула колись телеграма з однієї провінційної газети: «Редактора закликали в армію, завтра ж надішліть відповідного кандидата».
Відомі художники, письменники, поети і музиканти в своїх творах віддали данину поваги кави. Йому присвячені пісні і поеми, драми і комедії. З цією темою пов'язані картини французького художника XVIII ст. Ван Лоо.

В 1703 р в Парижі було видано зібрання кантат, які прославляють кави. У 1716 р поет Готфрід Краузе склав текст до першої німецької кантаті про каву. У 1727 р поет Пікандр, лібретист І. С. Баха, пише жартівливу новелу. У ній йдеться про те, що внаслідок заборони вживати каву починаються мор і смута, але вони відразу ж припиняються, як тільки заборона знята.


У 1732 р І. С. Бах, який любив веселий жарт, створює кантату № 211. Однак це не кантата в звичайному сенсі слова а, швидше за все, одноактна оперета. Сюжет її простий. Строгий батько намагається відучити свою дочку від кави. Ні погрози, ні обіцянки успіху не мають, і тільки обіцянку видати дочку заміж начебто діє на упряміцу. Але варто тільки батькові піти, на пошуки нареченого, як дочка тут же урочисто проголошує: «Жоден наречений не увійде в цей будинок, поки не дасть слова і не запише в шлюбному контракті, що дозволить мені варити каву, коли я захочу!»


Якщо вам хочеться поповнити свої знання про каву, зверніться до відомій п'єсі Едуардо де Філіппо «Ох, вже ці примари», де головний герой детально викладає глядачеві всі тонкощі приготування кавового напою.