Країни-виробники

У бразильському місті Сан-Пауло на центральній площі височіє оригінальний монумент - бронзове кавове деревце, символ багатства країни. В економіці не тільки Бразилії, але і багатьох інших країн кави відіграє важливу роль.
У світовій торгівлі за обсягом операцій купівлі-продажу кави поступається тільки нафти, займаючи друге місце. Для ряду країн це основне джерело прибутку. Мільйони людей пов'язані з виробництвом і торгівлею кави. За площею плантацій кави випереджає такі культури, як чай і какао.


Ми вже трохи познайомилися з історією поширення кавового напою. Тепер поговоримо про історію його виробництва. Як ми вже знаємо, з Африки кавові дерева потрапили в Аравію, перш за все в Ємен. У середні століття порт Моха був центром експорту єменського кави, звідси і назва кращих сортів - мокко. Монополія кавового виробництва зберігалася за арабами аж до XVII ст. Вони уважно стежили за вивезенням кави і забороняли іноземцям відвідувати кавові плантації.


Однак заповзятливі голландські купці досить швидко оцінили вигоди, пов'язані з виробництвом і продажем кави, і створили в своїх колоніях тропічного поясу, зокрема на островах Ява, Батавия і інших, великі кавові плантації. Прагнучи зберегти монополію, голландці зберігали в таємниці секрети вирощування та обробки кави. Це не давало спокою французам, у яких також були колоніальні володіння в тропіках. Після низки невдалих спроб на початку XVIII ст., В 1714 р, в Паризькому ботанічному саду вдалося виростити кавове деревце з саджанців, які були викрадені у голландців.

Десять років кавове деревце перебувало в руках королівського садівника Антоні де Жюссье. Але ось в 1723 р французький морський офіцер Габріель де Кілі, який знав про кавових плантаціях на Яві, загорівся ідеєю створити французькі кавові плантації на Мартініці. Але коли де Кілі звернувся до королівського садівника, той відмовив йому, вважаючи за краще показувати дивовижне рослина в Ботанічному саду. Де Кілі не відступила. Він викрав кавове деревце і відплив на Мартініці. Після численних пригод, включаючи спроби знищити перевозиться їм деревце, де Кілі дістався до Мартініки.


Справа пішла настільки успішно, що в 1778 р на Мартініці вже нараховувалося до 16 млн. Кавових дерев. Вдячні французи спорудили на острові Мартініка пам'ятник капітану де Кілі.


Не відставали від Голландії та Франції інші колоніальні держави - Іспанія, Португалія, Англія. Вони також створили в своїх заморських володіннях кавові плантації. Незабаром такі плантації з'явилися в Бразилії.


Однак цьому передувала досить романтична історія. Кавові плантації успішно розвивалися у французьких колоніях, але французи ревниво охороняли свою монополію. Вивіз посівного матеріалу з колоній карався смертною карою. У 1727 р виник прикордонну суперечку між голландською та французькою Гвіаною. Посередником в цій суперечці запросили Бразилію, яка направила туди дуже спритного людини, підполковника Франциско де Мело Палетт. Поки йшли переговори про кордон, підполковник не втрачав часу і встиг зав'язати досить близькі стосунки з гарненькою дружиною губернатора Французької Гвіани. Після закінчення переговорів, на банкеті на честь бразильських гостей, дружина губернатора публічно піднесла підполковнику пишний букет. Серед квітів знаходилися кавові саджанці.


Франциско де Мело Палетт привозить дорогоцінні саджанці на батьківщину, виходить у відставку і починає розводити кавові дерева. Проте, кавові плантації в Бразилії довгий час залишаються досить скромними. У XVIII в. основу економіки країни становив цукор, що поставлявся в європейські країни. Масова загибель кавових плантацій в Азії і одночасне зростання попиту на каву в світі стимулювали розвиток кавового виробництва в Бразилії. Кліматичні і грунтові умови цієї країни якнайкраще підходили для обробітку кавових дерев. Уже в 1850 р, Бразилія давала половину світового збору кавового зерна. І сьогодні міцно утримує першість з експорту кави.
Кава в Бразилії росте в 17 з 21 штату, але 98% кавового зерна припадає лише на 4 штати, них половину дає Парана, а третина - Сан-Пауло.


Не можна сказати, що кавове виробництво розвивалося в Бразилії спокійно і безтурботно. У 1906 р ціни на каву на світовому ринку кинулися до нуля, а 90% доходів Бразилії в той час давав кави. Країна опинилася на межі фінансового краху. Уряд країни вживало заходів, намагаючись стабілізувати ціни на каву шляхом скупки врожаю у фермерів і його складування. Будувалися сотні сховищ. Щоб уникнути афер і спекуляцій, величина кавових запасів була оголошена державною таємницею.

Справи країни харчувалися повільно і погано, а криза світової капіталістичної системи в кінці 20-х років нашого століття довершив руйнування фермерів. Плантації заростали бур'янами, мільйони кавових дерев перестали плодоносити. У 1931 р в наявності у Бразилії знаходилося 25 млн. Мішків кави (нагадаємо, що стандартний мішок кави важить 60 кг), що не купувалися ні за якою ціною. Криза призвела до того, що аж до 1944 р щорічно знищувалися мільйони мішків кави.


В середині Другої світової війни ціни на каву поповзли вгору. Можна було впевнено розраховувати на збільшення попиту на каву після війни. Під керівництвом Бразильського інституту кави фермери взялися за розчищення і відновлення плантацій. У 50-ті роки Бразилія вивозила до I5 млн. Мішків кави, в 60-е-17млн. і до початку 70-х-19 млн. мішків. При цьому близько 9 млн. Мішків споживалося всередині країни. З 1958 по 1974 р ціни кави на світовому ринку практично не змінювалися, що призводило до постійного зниження реальних доходів від його виробництва.
Але ось в середині 70-х років кавові плантації Бразилії спіткало стихійне лихо - сильні заморозки протягом ряду років. У липні 1975 р Бразилії за кілька днів заморозків загинула майже половина плантацій.


Якщо за сезон 1974/75 рр. було вироблено 22 млн. мішків кави, то в сезон 1975/76 рр.- всього лише 8 млн. мішків.


Трагедія Бразилії збіглася за часом з землетрусами в Гватемалі і війною в Анголі. Стабільність цін на кавовому ринку здригнулася. Перш за все підскочили ціни на бразильську каву, його вартість досягла рівня колумбійського, найбільш цінованого на ринку. Подорожчав і африканський сорт робуста. Спочатку підвищення цін було помірним, але потім почалися спекулятивні оборудки, свідоме роздування цін. Немає слів, в той період для основних виробників кави умови склалися несприятливо. Але зростання цін було обумовлене не тільки стихійними лихами.
Кризи як такої в поставках кави на світовий ринок не існувало.

Урожай Бразилії в 1975/76 рр. склав 8 млн. мішків, проте обсяг експорту вдалося утримати на рівні 1974/75 рр. за рахунок 14 млн. мішків з фондових запасів і закупівель зерна в Африці та Центральній Америці. Всі контракти щодо поставок кави були виконані. У 1977 р європейське бюро спілок споживачів закликало: «Пийте менше кави!» Ціни на каву підскочили більш ніж в три рази, і збити їх було можна тільки скороченням споживання. Потрійне підвищення цін було спровоковано міжнародними монополіями шляхом спекуляцій і блокування кавових запасів.
Після Бразилії найбільшими виробниками кави є Колумбія, Гватемала, Сальвадор. На частку кави в експорті Колумбії припадає близько 60%.


Колумбія - друга за значенням кавова держава, її річний експорт перевищує 6 млн. Мішків, і це кава дуже високої якості. Колумбія розташовується в «кавовому» поясі на земній кулі, має сприятливі висоти і кількість опадів для виробництва кави. Але країна розташована в Андах, а гори - це гори. Ні доріг, важко використовувати техніку.


Проникнення в глиб країни відбувалося вздовж річки Магдалена. В кінці XVIII ст. кавові плантації виникають біля міста Кукута, де були висаджені саджанці з французької Вест-Індії. Спочатку каву споживався виключно всередині країни. Доставка його з Кукута в порт Маракайбо в Венесуелі вимагала двотижневої подорожі на мулах в джунглях, через річки і гори. У 1824 р перший пароплав піднявся по річці Магдалена. Залізничне сполучення зв'язало країну з Чилі, Перу і Еквадором. Відкривається Панамський канал, і для експорту кави стає зручним порт Буенавентура. З кінця XIX в. кава стає основою експорту Колумбії.


Серед інших країн Центральної Америки Коста-Pіка поставляє на ринок 1,2 млн., Сальвадор - 500 тис., Домініканська Республіка - 350 тис. Мішків щорічно. За останні чверть століття Мексика потроїла виробництво кави (з 1 до 3 млн. Мішків).
У повоєнні роки бурхливо розвивалося виробництво кави в Африці. Якщо в 1945 р вона давала тільки 10% світового врожаю кави, то зараз ця цифра перевалила за 25%. Особливо сильне зростання виробництва спостерігався після трагічної загибелі кавових плантацій в Бразилії. Тоді Кот-д'Івуар вийшов з виробництва кави на третє місце в світі, поставивши на світовий ринок близько 3,5 млн. Мішків кави, хоча в 1931 р там вироблялося всього 12 тис. Мішків. Приблизно 1 млн. Мішків дають Кенія.


Якщо в 1941 р Камерун експортував лише 2 тис. Мішків кави в рік, то в останні роки експорт перевалив за 1 млн. Більше 2 млн. Мішків кави в рік проводиться на батьківщині кави - в Ефіопії, але майже половина його споживається всередині країни ( більше 3 кг в рік на людину). За оцінками, Ефіопія могла б потроїти виробництво кави, не саджаючи нових дерев, оскільки через важкодоступність велика частина дикорослого кави залишається незібраним.

З виробництвом кави в Ефіопії пов'язані 5 млн. Чоловік, або 1/5 населення країни.
Кавові плантації Індії налічують близько трьох століть. Розповідають, що близько 1670 р Баба Будан, мусульманський пілігрим, приніс з Ємену сім насінь і посадив їх в індійську землю. В честь цього пілігрима був названий місто Бабабудан, в якому щорічно проводиться барвисте свято.


Комерційне виробництво кави розгорнулося в Індії в останні 150 років. Англійці оцінили прибутковість нової культури, і на 1869 року в країні налічувалося 662 кавові плантації.


Провінція Дарлак на центральному високогірному плато В'єтнаму є головним виробником кави в республіці. У 1980 р урожай склав 12,5 тис. Т. Виробництво кави на експорт за період з 1975 по 1980 р зросла в 1,5 рази. Планується значне розширення площ під кавовими плантаціями.