Кава йде по світу

Європа познайомилася з кавою в кінці XVI в, а в наступному столітті кави остаточно входить в побут європейців.


Про кофеїном дереві писав в 1548 р Антоніо Менавіно, а через десять років П'єр Белон згадує його в списку рослин Аравії, підкреслюючи при цьому його африканське походження. Про кави та кавових деревах розповідає в своїй книзі, виданій в 1592 р, професор ботаніки університету в Падуї Проспер Альпіні.

А в книзі аугсбургского медика Леонарда Рауфвольфа, випущеної в 1582 року й присвяченій його подорожей по країнах Сходу, можна прочитати такі рядки: «Серед інших корисних речей у них є напій, яким вони надають великого значення і який називають« шаубе ». Цей напій чорний, як чорнило, і дуже корисний при багатьох хворобах, особливо при шлункових.

Вони мають звичай пити його вранці, і навіть на людях, не боячись того, що їх побачать. Вони п'ють його з маленьких глиняних або фарфорових досить глибоких чашок настільки гарячим, як тільки, терплять губи. Вони часто підносять чашку до губ, але п'ють маленькими ковтками ... Готують цей напій з води і зерен, які жителі називають «бунну». Ці зерна дуже схожі на вигляд і розміром на ягоди лаврового дерева і укладені в дві плівки. Це питво дуже поширене.

Ось чому на базарі завжди можна бачити купців, які торгують або напоєм, або зернами ». Найімовірніше, вперше кавові зерна доставлені в Європу в 1596 році німецьким натуралістом Беллусом. Ще одне свідчення. Один з послів папи римського П'єтро делла Валле довгий час жив в Персії і навчився майстерно готувати кавовий напій. У 1614 р він пише в листі з Константинополя: «Турки мають один чорний напій, який влітку освіжає, а взимку зігріває ... Вони готують його з зерен або ягід дерева, що росте в Аравії.

Якщо їм вірити, напій цей благотворно впливає па здоров'я, допомагає травленню, зміцнює шлунок і перешкоджає виникненню катарів. Вони стверджують також, що після вечері він не дає людині заснути. Ось чому той, хто має намір вночі вчитися, його вживає ».


Саме делла Валле приписують приготування в 1626 року першої чашки кави, в Італії. Треба зауважити, що і тут спочатку каву зустрів недоброзичливий прийом в клерикальних колах. Щоб прийняти остаточне рішення з цього питання, в кінці XVI ст. папа Клемент VIII наказав доставити йому каву. Напій припав йому до смаку, і питання було вирішено позитивно.


Про дивну східному напої на рубежі XVI-XVII ст. пишуть в своїх звітах англійські мандрівники: «... прокляті невірні п'ють якийсь напій, який називають« кава ». Сер Томас Герберт в 1626 року в звіті про свою спеціальної місії в Персії розповідає про каву і навіть призводить одну з легенд про його походження.
Приблизно в цей же час з'являється кави і в Англії. У 1652 р гречанка, колишня рабиня, що потрапила з Туреччини в Англію, відкриває першу кав'ярню в Лондоні. До кінця століття там вже налічується більше 3 тис. Кав'ярень. У 1646 р багатий французький аристократ де ла Рок привозить з Константинополя в Марсель смажені кавові зерна і металеву каструлю для його приготування.

Напій цей полюбився марсельським купцям, які торгували з Ліваном. Їх приклад наслідують купці з Ліона. У 1664 р француз Тревенс опублікував книгу «Розповідь про подорож в Левант», в якій описаний спосіб приготування кавового напою: «Кавові зерна підсмажують на листі або на інший металевому посуді, поставленої на вогонь. Потім їх товчуть в тонкий порошок і кладуть у великій носатий кавник, званий «ібрік» ... Коли нашим купцям належить багато писати і вони повинні працювати вночі, вони випивають увечері одну - дві чашки кави ».


У 1671 року в Марселі відкривається перша кав'ярня. Приблизно в той же час з'являється кави і при дворі французьких королів. Кавовим напоєм пригощав французьких аристократів турецький посол Сулейман Ага. Кавові церемонії обставлялися надзвичайно екзотично. Чорні слуги посла в пишних східних одежах подавали гостям в найтонших порцелянових чашечках гарячий, міцний, ароматний напій. Хтось Паскаль, хлопчиком прислужував на прийомах Сулейман Ага, в 1672 р відкриває на площі Сен-Жермен кавову намет. У 1720 р в Парижі вже налічувалося до 380 кав'ярень.


Кавовий напій стає модним. Про нього говорять і лихословлять. Чутки приписують французької письменниці XVII в. маркіза де Севіньї гостроту на адресу видатного французького драматурга К. Расіна: «Расін пройде, як і кава». Поважна дама мала на увазі швидкоплинність моди. Але вона навіть не підозрювала, наскільки виявиться права, тільки в протилежному сенсі: кава ніхто не збирається забувати, як і п'єси Расіна, які йдуть до цих пір в багатьох театрах світу.

З розповідей мандрівників про каву в Німеччині знали з кінця XVI ст., Але сам кава з'явилася там тільки в 1670 р У романі Ліона Фейхтвангера «Єврей Зюс» читаємо: «Католик привіз з собою новомодного зілля, придуманого канібалами. Називалося воно кави, і таємний радник вимагав, щоб йому з цього зілля готували чорний напій з міцним запахом. Переляканим, возму-щенним поглядом дивилася Магдален-Сибілла, як батько куштує диявольського пиття, і ревно молилася, щоб Господь не допустив його отруїтися ».


Відомо, що кава подавався до столу курфюрста Бранденбурзького 1675 р, а в 1679 р лондонські купці відкривають першу кав'ярню в Гамбурзі. Близько 1750 р каву пили в багатьох німецьких будинках.


У серпні 1683 турецькі війська на чолі з великим візиром Кара Мустафою взяли в облогу Відень. Тут знаходився якийсь польський офіцер, тривалий час жив у турків і володів турецькою мовою. Йому доручили доставити депешу герцогу Шарлю Лоранская, який командував об'єднаною армією поляків і німецьких князів. Георгій КОЛЬЧИНСЬКЕ, так звали цього офіцера, блискуче ви-повнив доручення і кілька разів перебирався через порядки ворожих військ. Йому була обіцяна нагорода в рахунок майбутніх трофеїв, звання почесного громадянина міста Відня та документ, що дозволяє займатися в місті будь-яким ремеслом, яке він вважатиме вигідним для себе.


Поляки і німці здобули перемогу. Була захоплена велика здобич. У числі іншого баварським драгунам на дунайському острові Леопольдштадт дісталося 500 мішків темних зерен з приємним запахом. Але що робити з цими зернами, не знав ніхто. Правда, командир загону десь чув, що такими зернами турки, на кшталт, годують верблюдів. Оскільки верблюди в Європі - явище рідкісне, він наказав викинути мішки в Дунай.

Але місцеві жителі виступили проти, виникла бійка. У цей критичний момент на сцені з'являється бравий КОЛЬЧИНСЬКЕ, який прекрасно уявляв собі, що треба робити з цими зернами. Йому не могли відмовити ні в чому. Він забирає меши з кавою і незабаром біля вежі св. Стефана відкриває кав'ярню.


В принципі, кавовий напій вінців поправився. Але це був турецький напій, а в пам'яті ще були свіжі звірства турків, і патріотичні почуття не дозволяли віддати йому належне. Відмінно, вирішив КОЛЬЧИНСЬКЕ, кава по-турецьки не підходить, значить, буде кава по-віденськи. Три ложки молока і трохи меду в фільтрована кава - рецепт нового напою готовий. Вінців напій припав до смаку, а підприємливий КОЛЬЧИНСЬКЕ замовляє у віденського пекаря Крапфа булочки у вигляді півмісяця. Разом з кавою вінці стали знищувати ненависний їм півмісяць, красувався на прапорах турків, і їхні патріотичні почуття були задоволені повністю. У XVII ст. у Відні відкривається безліч кафе, а віденський стиль запозичують інші європейські столиці.


Не можна сказати, що поширення кави в Європі проходило безперешкодно. У XVIII в. деякі феодали намагалися, заборонити відкрите чи таємне споживання кави в своїх володіннях. Таке рішення, наприклад, прийняв один з князів Вестфалії. Але городяни відповіли на цю заборону тим, що винесли на вулицю столи та стільці і cелі розпивати сподобався їм напій. У 1766 р ландграф. Фрідріх Гессінгскій видав закон, що забороняв кави. Цей закон зберігав свою силу в протягом 20 років. Донощик, який повідомив про любителя кави, отримував четверту частину штрафу з винного.


Поширення кави викликало роздратування у торговців пивом і елем. У каві вони не без підстав бачили небезпечного конкурента. Торговці почали шалену кампанію, домагаючись заборони кави. Були у них і союзники. На Сході проти кави ополчилася мусульманське духовенство, а в Європі - християнська церква, яка побоювалась, що «турецька напій» принесе вплив ісламу. Як тільки не називали кави: і «чорної кров'ю турок» і «сиропом із сажі» і іншими невтішними словами. Однак до остаточної заборони кави в Європі справа не дійшла.

Причина була вельми прозаїчної. Кава обкладався різними податками і зборами, які йшли в казну можновладців. Заборонити вживання кави означало позбутися чималого доходу.


З достатньою підставою можна вважати, що в Північній Америці кава з'явилася разом з кораблем англійських переселенців в 1607 Справа в тому, що капітан корабля Джон Сміт до цього довгий час подорожував по Туреччині. У всякому разі, відомо, що в списках вантажів корабля згадуються дерев'яна ступка і товкач для приготування кавового порошку. У 1670 р в Бостоні отримує ліцензію на відкриття кафе якась Доротті Джонс. Перші згадки про каву в Нью-Йорку відносяться до 1668 р Повідомляється, що цей напій готується з обсмажених кавових зерен з додаванням цукру і меду. А в 1683 р хтось Вільям Пенн обурювався величезною ціною, яку йому довелося заплатити за каву в Нью-Йорку.

У Росії кава з'явилася пізніше, ніж в Західній Європі, і довгий час використовувався тільки як лікарський засіб. Але ось, перебуваючи в Голландії, пристрастився до кави Петро I і з властивою йому енергією почав пропагувати цей напій у себе на батьківщині. Кава, зокрема, подавався на знаменитих Петровських асамблеях. Згадайте короткий діалог з роману «Петро Перший» А. Толстого:
«- Мишка, звідки воніща? Знову кофей варять?
- Цар-государ наказав пані та панянкам з ранку каву пити, так і варимо ... »
В кінці XVIII ст. про каву, способах його приготування пишуть журнали «Загальне і повне домоведення», «Економічний магазин».

Імпорт кави зростає, особливо після закінчення Вітчизняної війни 1812 р Кава стає ознакою хорошого тону. Ймовірно, певну роль зіграло прагнення вищого суспільства наслідувати європейських столиць. Відкриваються кав'ярні, а в деяких містах виникають товариства з поширення кави. У 1884 р на Петербурзької виставці садівників в павільйоні Бразилії експонувалися найрізноманітніші сорти кави. Бажаючим була надана можливість подивитися, як готують каву, і спробувати цей напій. Така переконлива реклама принесла свої плоди. Попит на каву в країні рік від року став збільшуватися.


Цікаві рядки знаходимо в автобіографії великого російського співака Ф. І. Шаляпіна: «Тут в палаті (мається на увазі судова палата) я вперше відчув задоволення пити каву - напій, до того часу незнайомий мені. Сторожа давали каву з вершками по п'ятаку за стакан. Я отримував платні 15 рублів і, звичайно, не насолоджуватися кавою щодня. Але я залишався чергувати за інших, отримував полтинник з товаришів і пив каву набагато більше, ніж товариші по службі, отримували солідні оклади платні ».