Кава, звідки вона?

Кавовий напій відомий людині з незапам'ятних часів. Про це свідчать розповіді та легенди, що дійшли до наших днів. Можна почути про шейха Омара, лікаря і священика, який жив в печері відлюдником. Дуже часто на очі йому попадалася надзвичайно красивий птах, що видавала чарівні трелі. Омар спробував зловити її, але замість птиці в його руках залишилися тільки пахучі квіти і привабливі плоди. Омар використовував їх як приправу для відварів, якими він лікував хто приходив до нього хворих. Відвари виявилися цілющими, і слух про них пішов по всій Аравії. Омара проголосили святим, а в Мецці в його честь побудували монастир.


Часто можна почути легенду про пастуха, який звернув увагу на надзвичайну жвавість кіз, що харчувалися листям і плодами кущів, що ростуть по схилах гір. Спостереження пастуха за «танцюючими козами» використовував настоятель місцевого монастиря. Відвар кавових плодів і листя допомагав ченцям без позіхання витримувати довгі нічні моління.
Історія згадує про мандрівників, що брали в далекий шлях плоди кавового дерева. Відвар з них допомагав долати втому, давав бадьорість і силу.


Так це було чи інакше, судити важко. Важливо одне: чудові властивості кавових плодів були помічені і гідно оцінені. Назва гірській місцевості на південному заході Ефіопії - Каффа - дало ім'я деревам, що приносить ці плоди (хоча існують і інші версії щодо походження слова «кава»).


Можна також припускати, що спочатку каву не була напоєм, а їжею. У кам'яних ступках африканські племена товкли плоди кавових дерев, змішували з тваринним жиром і ліпили з цієї суміші круглі кульки. Це було для них харчуванням у військових походах. Жир в поєднанні з протеїном сирої кави (в напої він губиться) забезпечував достатню калорійність їжі, а кофеїн служив стимулятором.


Слідом за цим з'являється вино, приготоване з ферментованого соку стиглих ягід кави, змішаного з холодною водою. Тільки після цього кава перетворюється в гарячий напій. Він починає свій шлях по арабському світу як культовий напій, потім в якості лікарського засобу та, нарешті, повсякденного напою.


Спочатку (близько 1200 р) кави готувався як відвар з висушеної оболонки кавових зерен. Потім виникає ідея про обсмажуванні цієї оболонки на вугіллі. Обсмажену шкірку і невелику кількість сріблястої шкурки засипали на півгодини в киплячу воду. Виходив блідо-жовтий кавовий напій. У XVI ст. на керамічних або металевих підносах стали обсмажувати самі зерна, потім розтирали їх в порошок і засипали в киплячу воду. Така технологія поліпшила аромат і смак кавового напою.


Іноді кавовий порошок засипали в воду і випарювали половину рідини, а залишився напій зберігали в закритій посудині, щоб його можна було розігріти і використовувати в потрібний момент. Технологія приготування кави на Сході завершується створенням джезви - невеликої каструлі спеціальної форми для приготування кавового напою. У джезву засипали кавовий порошок, цукор, корицю, гвоздику, амбру і кип'ятили. Вогняний напій подавався в тонких фарфорових чашках.


З Африки кавові дерева потрапляють в Ємен, де, за свідченням рукописних джерел, кава був відомий вже в 875 р Можливо, так воно і було, оскільки в VI ст. н. е. Ємен перебував під владою Ефіопії. Однак справедливості заради треба сказати, що іноді батьківщиною кави вважають Ємен.


Досить швидко кави на Близькому Сході стає улюбленим і поширеним напоєм. Пили каву, рас: поклавшись на килимах в тіні дерев або в кав'ярнях - на верандах або відкритих будівлях східного типу з диванами уздовж стін і фонтаном в центрі. Кава вважався напоєм воїнів, яким він надає сили в походах, а також філософів, додає їм мудрості.


З Близького Сходу почалося подорож кави по світу. Але шлях цей не був безхмарним.
Перш за все, заметушилося мусульманське духовенство. Зростаюча популярність кави стривожила духовних пастирів не на жарт, і вони рішуче повстали проти «чорного африканського зілля». Що ж крамольного побачили вони в каві? Швидше за все, причиною для гонінь було те, що віруючі стали віддавати явну перевагу неквапливим бесід за чашкою кави, а не піднесення молитов аллаху.


Іменем пророка кави був проклятий, а один з володарів Мекки в 1511 р наказав закрити всі кав'ярні, і видав суворі закони, що забороняли пити каву. Але кава виявився сильнішим служителів Аллаха. І понині він залишається улюбленим напоєм арабів.

З Близького Сходу кава потрапляє до Туреччини, де стає популярним. В середині XVI ст. в Стамбулі відкриваються численні кав'ярні. Шанувальників виявилося так багато, а успіх напою настільки великим, що і тут сполошилися можновладці. Вони вважали: «... люди, які випили кави, стають незадоволеними і багато базікають про політику». Указом уряду Оттоманської імперії все кав'ярні були закриті. За султана Магомета IV шанувальників кави зашивали в мішок з-під кавових зерен і кидали в море. Придумували кари і страшніше.
Однак кав'ярні в Туреччині продовжували існувати, а число їх відвідувачів зростало. Бачачи, що боротьба нерівна султан Сулайман II змушений був зняти заборону на каву. А турецькі дипломати тих часів в ряді випадків стають пропагандистами кави в інших країнах.


Кав'ярні Стамбула і Дамаска з'явилися прообразами західних кафе. Затишні, красиво обставлені, вони служили місцем зустрічей, відпочинку і бесід. Тут грали в шахи і карти. Стверджують, що бридж народився в кав'ярнях Стамбула. З кав'ярень кави поступово проникає в приватні будинки і грає важливу роль в житті Близького Сходу.