Кава з точки зору медицини

Один з афоризмів Козьми Пруткова говорить: «І мудрий Вольтер сумнівався в отруйності кави!» А все тому, що Вольтеру приписують слова про те, що якщо кава - отрута, то виключно повільно діюча, оскільки сам він помирає від нього понад півстоліття.


Чи шкідливий кави для людського організму?


Дивне питання, здавалося б. Згадаймо, що, з найдавніших часів кави застосовується як цілющий засіб. Арабський лікар і алхімік Разес ще до 1000 г. нашої ери описували у своїх творах цілющі властивості напою «бінчум», т, е. Кави. На Сході вважали, що кава прискорює думку, веселить серце, допомагає проти очних хвороб, є відмінним засобом від подагри, водянки і цинги. Кава по-арабськи означає «бути сильним», «активним», «укріплювати».


Італійський лікар і ботанік Проспер д'Альпіно, який супроводжував в 1592 р венеціанське посольство в Єгипет, в своєму трактаті, про каву настійно рекомендував цей напій як першокласного лікарського засобу. Відомо також, що один з придворних лікарів прописав в 1665 р російському царю Олексію Михайловичу рецепт: «Варена кава, персиянами і турками знаний, і звичайний після обіду ... неабияку є ліки проти горді, нежиті і главоболеній».


Видатний шведський природодослідник і натураліст XVIII в. Карл Лінней в одній зі своїх праць так характеризував властивості кави: «... Напій цей зміцнює черево, сприяє шлунку у вариві їжі, що засмітилася внутрішність очищає, зігріває живіт».


Кава - одне з дуже старих засобів від головного болю і засобів, на думку лікарів, хороших. Багато головні болі, особливо мігрені, викликаються розширенням судин головного мозку, а кофеїн звужує їх, хоча і розширює судини в інших частинах тіла. Але слід пам'ятати, що кофеїн втамовує далеко не всі види головних болів.


Йшов час. Фармацевти навчилися виготовляти найрізноманітніші препарати на основі кофеїну. Медики прописували ці препарати хворим. А цілющі властивості самої кави в якійсь мірі виявилися забутими. Ми звикли до кави просто як до повсякденного напою.


Кава - тонізуючий напій. Його збудливу дію, як ми вже знаємо, пов'язане з присутністю кофеїну. Випиваючи кави, ми тим самим отримуємо дуже невелику дозу тонізуючого ліки. Чашка кави вранці освіжає, бадьорить, підвищує працездатність. Досліди показали, що після прийому двох чашок кави (160-240 мг кофеїну) друкарка друкує швидше і робить менше помилок, а у водіїв транспорту прискорюється реакція на гальмування, дальнє світло і т. П. Але прийом кави абсолютно не допомагає нетверезим водіям.


Як вже говорилося, кофеїн - алкалоїд. Він має на організм двояке дію: в малих дозах-тонізує, в великих - пригнічує. Для того щоб кава мав тонізуючими властивостями, потрібно від 0,1 до 0,2 г кофеїну на порцію (фармакологи вважають дозу кофеїну понад 0,25 г занадто великий). Така доза відповідає приблизно однієї - двох чайних ложок меленого натурального кава на склянку води. Медики обмежують дозу кофеїну на один прийом 0,3 м Щоб уникнути неприємних наслідків необхідно дотримуватися цих рекомендацій. Американський психіатр Дж. Райс вважає, що в трьох-чотирьох чашках кави, випитих одна за одною, міститься така кількість кофеїну, яке робить людину дратівливою, викликає нервозність, тремтіння, прискорене серцебиття.


Центральна нервова система (особливо відділи головного мозку, які відають психічними функціями) дуже чутлива до кофеїну. Останній стимулює процеси збудження в корі головного мозку, внаслідок чого посилюється реакція на зовнішні подразники, загострюється сприйняття дійсності. Згадайте опис такого стану, дане Бальзаком і взяте як епіграф до цього розділу книги. Чашка кави збільшує сприйнятливість і в той же час має в своєму розпорядженні до зосередженого мислення.


Свого часу дію кофеїну на організм досліджував російський фізіолог І. П. Павлов. У своїх роботах він показав, що важлива не тільки доза кофеїну, але і характер реакції нервової системи даної людини. Сон у людини виникає в результаті гальмування клітин кори великих півкуль головного мозку. Кофеїн послаблює цей процес. Ось чому кава вранці допомагає швидко прогнати сон.

А зайва чашка кави, випита пізно ввечері, може викликати безсоння. Однак канадський доктор Р. Б. Хар повідомляв, що він в ряді випадків прописував літнім людям міцну каву перед сном як засіб від безсоння. Не цілком ясно, чому кофеїн надає заспокійливу дію, але тим не менш, він буває корисним і для дітей з болісно підвищеною активністю.


Кава, як і чай, - м'яко збудливий засіб. Викликане ним збудження наростає поступово і відрізняється великою стійкістю. Стимулюючий ефект кави триває до трьох годин. Важливо відзначити, що слідом за збудженням, викликаним кави, не настає пригніченого стану, як це має місце при вживанні алкогольних напоїв.

Слід пам'ятати, що в каві міститься кофеїн не в чистому вигляді, а в певному співвідношенні з великою групою інших органічних речовин. Тому реакція організму на каву інша, ніж при прийомі чистого кофеїну.


Під впливом кави порушується і судиноруховий центр. Це призводить до звуження судин травного тракту, до розширення судин серця, перерозподілу крові в організмі, зростання швидкості її руху. Кров'яний тиск підвищується, але незначно. Всі ці фактори, разом узяті, допомагають боротися з втомою.


Така реакція здорового організму. Зовсім інша картина в разі якихось захворювань. При хворобах судин, атеросклерозі, гіпертонічній хворобі кави протипоказаний. Навпаки, при зниженому кров'яному тиску рекомендації лікаря, які мають бути.


Кава змушує енергійніше скорочуватися серцевий м'яз, розширює коронарні судини серця. Не випадково при занепаді серцевої діяльності лікарі в деяких випадках, крім лікарських засобів, можуть порекомендувати випити кави.


Кава впливає на роботу легенів, внаслідок чого частішає дихання. Реагує на каву і травлення. Тут головним чином дають себе знати що містяться в каві органічні кислоти. В результаті їх дії посилюється виділення шлункового соку, і приблизно через півгодини після прийому кави кислотність досягає максимуму. Це прискорює процес травлення, їжа краще засвоюється організмом. Ось чому обумовлена ​​традиція подавати каву на десерт. Однак наступає після прийому кави підвищення кислотності накладає заборону на цей напій для тих, хто страждає на гастрит, виразкову хворобу шлунка або дванадцятипалої кишки.


Цікаві відомості про дослідження, спрямованих на встановлення зв'язку між вживанням кави і різними захворюваннями, можна знайти в багатьох спеціальних і популярних виданнях. Однак досить часто подібні результати ставляться під сумніви або зовсім спростовуються. Тому до таких публікацій слід ставитися з обережністю.


Говорячи про надмірне споживання кави в Швеції (в середньому понад 7,3 кг в рік на людину), шведська газета «Дагенс нюхетер» підкреслювала, що це шкідливо для здоров'я, оскільки кава варто було б зарахувати до наркотиків. Як повідомляє англійська журнал «Нью Сайентіст», за даними Бостонського медичного центру (США), крім куріння, надмірного вживання алкоголю, жирів і цукру, крім різних стресів, загрозу інфаркту міокарда підсилює також надлишок кави. Американський дослідник Дж. Ф. Греден вважає, що максимальна добова доза кави не повинна перевищувати одну - дві невеликі чашки.


Ось і розберися - пити каву чи ні? Лікарі не без підстави стверджують, що кава може бути рекомендований далеко не кожному. І якщо у вас на свій рахунок є сумніви з цього приводу, слід звернутися за консультацією до лікаря.


Розповідають, що в XVIII в. якийсь король вирішив остаточно з'ясувати, чи шкідливий кави. Якраз в цей час були засуджені до смерті два брати-близнюки, король замінив страту на довічне ув'язнення, зумовивши його особливими правилами. Брати перебували в суворій ізоляції під наглядом лікарів. Одному з них давали щодня три чашки чаю, а іншому-стільки ж кави. Король не впізнав результатів експерименту: він загинув у бою. Чи не задовольнили допитливості і лікарі, зійшовши в могилу. Тільки на 83-му році життя помер один з братів, посаджений на чайну дієту. Не набагато пережив його і той, хто був змушений пити каву.


Така легенда. Не будемо надавати їй доказового значення, але звернемо увагу на цікаву деталь. Кава давали в'язневі регулярно, невеликими дозами і в певний час. В'язня ж не намагалися напоїти надміру, як це роблять деякі люди, намагаючись продовжити збудливий ефект напою.

Позитивна дія кави надає тільки тоді, коли вживається в помірній кількості.
Для здорової людини питання швидше полягає не в самому кави, а в тому, скільки і коли його можна пити. Корисно випити чашку кави перед роботою, добре повторити це задоволення після ситного обіду. Але вживання кави без міри і не на часі до добра не приведе.

Досить скоро можуть з'явитися ознаки хронічного отруєння кофеїном: нервозність, безсоння, головня біль, неправильний пульс. Ми вже наводили слова Бальзака, пристрасного любителя кави. Тут же доречно нагадати і про його сумному прикладі: зловживання улюбленим напоєм грунтовно підірвало здоров'я письменника. В кінці життя він пише в одному з листів: «Після того як я знову повернувся до чорної кави, відновилося смикання очей ...», а в іншому листі: «... Знову ні рядка! Навіть потоки кави не в змозі порушити мій мозок ... »


А тепер повернемося до поставленого вище питання: чи шкідливий кави для людського організму? Медики відповідають на це питання обережно, хоча і досить виразно: здоровій людині кави в розумних кількостях корисний. Сам по собі кави не викликає небезпечних захворювань, але девізом повинна бути помірність.