Помел

Майже все готово для приготування кавового напою. Залишилася остання операція - помел зерен. Бувають різні ступені помелу - від дуже тонкого (з частинками розміром до 0,15 мм) до грубого, великого (е частинками розміром до 0,8 мм). Насправді після помелу виходить суміш частинок різних розмірів. Якщо в ній переважають дрібні частинки - помел «тонкий», якщо більше великих - «грубий».


Якість помелу грає важливу роль в приготуванні смачного і ароматного напою. Ми знаємо, що якість кави залежить від екстракції з розмелених зерен смакових і ароматичних речовин. А швидкість екстракції, в свою чергу, залежить від помелу. Чим тонше помел, тим більше поверхня, на якій відбувається екстракція, її швидкість зростає. Для забезпечення оптимальної екстракції необхідно дотримуватися певної пропорцію між ступенем помелу і часом екстракції. Чим тонше помел, тим менше час екстракції. Приблизно це виглядає так: тонкий помел - час екстракції 1-4 хв, середній - 4-6, грубий - 6-8 хв.


Як уже згадувалося, вибір ступеня помелу залежить від методу приготування кави, розмірів отворів фільтра і т. П. Тонкий помел прискорює екстракцію, але збільшує час фільтрації в кавоварках з фільтром, подібно до того, як вода повільніше просочується крізь тонкий пісок в порівнянні з гравієм. Помел повинен відповідати даному типу кавоварки.


На підприємствах харчової промисловості обсмажені кавові зерна розмелюють на спеціальних вальцевих млинах. Потім, для того щоб частки порошку відповідали вимогам стандарту, його пропускають через систему сит з різними отворами.


Ми знаємо, що обсмажені кавові зерна не витримують тривалого зберігання. Ще більшою мірою це відноситься до кавового порошку. Для обсмаженої кави термін зберігання обчислюється днями, а якість розмеленого зерна починає падати відразу ж після помелу, буквально не по днях, а по годинах. Уже через кілька діб зберігання кавового порошку приготований з нього напій залишає бажати, кращого. Межа його використання чи перевершує десять діб.


При обсмажуванні зерна розбухають під дією утворюються всередині них газів. В основному це двоокис азоту. Найдрібніші бульбашки газу як би консервують, утримують ароматичні леткі речовини, що містяться в обжаренном кави. Якщо зерна розмолоти, газ виділяється, а разом з ним досить швидко вивітрюються і ароматичні речовини. Згадайте, як сильно пахне щойно розмелений кава. Аромат зникає не тільки внаслідок летючості речовин, частина з них просто окис-ляется на повітрі.


Молоти каву рекомендується безпосередньо перед заварюванням. Помел можна зробити і в магазині, але не прагнете запасати велику кількість кавового порошку. Адже довго зберігати його неможливо. Відзначимо, що при промисловому виробництві для кращого збереження кавового порошку його поміщають в герметично закриті банки, де повітря замінений інертними газами, наприклад азотом. Іноді застосовують розфасовку під вакуумом. Все це сприяє збільшенню терміну можливого зберігання кави.


У продажу є кавомолки різних типів. Зручні і прості у використанні електричні кавомолки, в яких подрібнення зерен відбувається в результаті швидкого обертання ножа. Ступінь помелу можна приблизно встановити за часом. Однак існує межа, після якого частинки вже не зменшуються в розмірах, а робота кавомолки призводить тільки до непотрібного перегріву порошку.
Догляд за електричної кавомолки зовсім нескладний: тримайте її в чистоті, регулярно витирайте сухою ганчіркою, так як залишки старого кави, який вже встиг окислюватися, можуть зіпсувати свіжий, тільки що розмелений.


Якщо для приготування кави використовується джезва, то потрібен порошок дуже тонкого помелу - на зразок пудри. Деякі любителі віддають перевагу ручній кавомолці. Зрозуміло, це менш зручно, вимагає великих витрат часу. Але зате кава нагрівається менше, значить, в меншій мірі втрачає аромат. А чого тільки не зробиш, щоб кава була смачною!