як приготувати каву

Домовимося відразу: каву не варять, а заварюють. Недарма французька приказка говорить: «Кипіння вбиває каву». Запам'ятаємо це, оскільки в нашій розповіді будуть зустрічатися слова і вирази, які начебто суперечать цьому принципу. Адже ми говоримо «зварити каву», «кавоварка» і т. Д. Але справа, звичайно, не в словах.


Отже, каву заварюють. Попросту все зводиться до того, що кавовий порошок більш-менш тривалий час взаємодіє з гарячою водою. Відбувається витяг (екстрагування) смакових і ароматичних речовин з кавового порошку. Вода поступово насичується і перетворюється-тається в кавовий напій. Наше завдання - забезпечити найбільш сприятливі умови для екстрагування.


У найпростішому випадку для приготування кави використовують будь-який кавник або звичайну каструлю (краще луджену або емальований) відповідних розмірів. Бажано, щоб посудину для приготування кави був з фаянсу, скла або нержавіючої сталі, і добре зберігав тепло.
Посуд обполіскують окропом, щоб прогріти її. Потім засипають необхідну кількість кави. Звичайна пропорція: одна - дві чайні ложки кавового порошку на склянку води. Порошок заливають окропом так, щоб кава не опинився на поверхні.


Тепер воду необхідно підігріти. Підійде нагрівач будь-якого типу: електричний, вбудований в кавник, електрична або газова плита і т. Д. Подбати треба тільки про те, щоб нагрівання не відбувалося надто швидко. На конфорку газового пальника можна покласти розсікач полум'я, тоді кавник буде нагріватися поступово, на слабкому рівномірному вогні.


Кава доводять майже до кипіння. Як тільки підніметься піна, кавник відразу знімають з вогню і якийсь час чекають, щоб осіла гуща. Кава завжди подають до столу гарячим, тому відстоювання не повинно бути занадто тривалим. Кілька крапель холодної води прискорять процес осідання гущі.


Описаний метод називають методом відварювання, він відноситься до найбільш стародавнім і традиційних способів приготування кави. Велике значення має співвідношення між кількістю кави і води. Запам'ятайте: якість кави погіршиться, якщо його підігрівати після того, як він охолов, або тримати гарячим більше години.


Описаний спосіб приготування кави можна дещо видозмінити. У кавник заливають хо-лодной воду і нагрівають її до кипіння. Потім кавник знімають з вогню і ложкою кладуть в нього порошок, швидко перемішуючи його. Наступні дії повністю повторюють те, про що говорилося вище. Нагрівання кофейника можна повторити кілька разів, але і в цьому випадку потрібно стежити за тим, щоб вода не закипіла. Навіть такими нехитрими способами при наявності деякого досвіду можна приготувати каву високої якості.


Простий і ефективний східний спосіб. Для цього необхідна джезва (чи турка). У класичному виконанні джезви роблять з міді і лудять їх зсередини. У магазинах можна придбати джезви всіляких розмірів, з різних матеріалів - міді, алюмінію, мельхіору і т. П. Хоча все джезви конічні, форми їх відрізняються один від одного, а від форми і розмірів залежить якість кавового напою. Вибрати джезву не просто, але з певністю можна сказати, чим більше джезва, тим гірше. Переважно користуватися джезвою на одну - дві порції, не більше, з вузьким горлом. Зручні джезви з дерев'яною ручкою, що оберігає від опіку.


Для східного способу потрібна кава дуже тонкого помелу (для цього в Туреччині, наприклад, існують особливі млини). У джезву кладуть цукор і кава, заливають водою і повільно нагрівають на слабкому вогні. У багатьох країна Сходу джезву просто ставлять на гарячу золу або разі гріти пісок. Як тільки підніметься піна, джезву негайно знімають з вогню, стежачи за тим, щоб на поверхні кави зберігся шар піни. Кава нудиться усередині джезви, прикритий, немов кришкою, піною. Піна закупорює вузьке горло посудини і не дає зникнути кавового аромату. Процес нагрівання джезви повторюють 2-3 рази. Якщо потім злегка постукати джезвою об край столу, піна побіліє.


Широко практикується і інший варіант. У джезву кладуть цукор, заливають холодну воду і доводять її до кипіння. Роль цукру полягає тут не тільки в доданні напою солодощі: цукор пом'якшує воду, а це сприяє кращому вилучення з кавового порошку смакових і ароматичних речовин. Джезву з закипілої водою знімають з вогню і засипають в неї кавовий порошок, швидко помішуючи ложкою. Піднімається густа піна. Після того як вона трохи осяде, посудину знову ставлять на дуже слабкий вогонь. Як тільки піна лише злегка підніметься, джезву знімають з вогню. Після декількох підігрівання напій готовий.


У каві, приготованій по-східному, піна містить багато ароматичних і смакових речовин і дуже цінується знавцями. В Аравії піну називають «обличчям кави».

Кава подають до столу прямо в джезві, піну невеликими порціями розкладають по чашках, а потім вже доливають напій. Таку каву не фільтрують і до столу не подають ні цукру, ні ложок: цукор вже покладений, а перемішування приведе до того, що з дна чашки підніметься осад. Нагадаємо афоризм: «Цукор надає неприємний смак кави, якщо забудеш його туди покласти».


У джезві утворюється міцний, терпкий і дуже ароматну каву. Мабуть, це один з кращих способів, але не для тих, хто не хоче трохи повозитися біля плити або кому не подобається кавовий осад. Не біда. Кавовий напій без осаду легко і зручно приготувати в кавнику з фільтром або кавоварці.